Dobrego, nowego roku szkolnego 2021/2022

Uśmiecham się do dzieci, do moich uczniów, do ich rodziców i nauczycieli z nadzieją na dobry, nowy rok szkolny 2021/2022. Niech ten rok będzie wystarczająco dobry dla nas wszystkich. Niech mija w zdrowiu i radości. Niech przepełnia go entuzjazm i miłość, wsparcie i wzajemność, wyrozumiałość i cierpliwość. Niech ten rok przebiega bez zakłóceń i niech będzie wolny od przerw w nauce. Edukacja jest żywym procesem żywych ludzi, a szkoła to nie mury, tylko społeczność stwarzająca jak najlepsze warunki do tego procesu. Dobry ogrodnik wie, że rośliny które uprawia rosną same. Nie przyczepia im korzeni, nie przykleja liści ani nie farbuje płatków. Rolą ogrodnika jest mądra troska o stworzenie jak najlepszych warunków do wzrostu. Dobry ogrodnik też wie i jest świadom, że nie wszystkie czynniki zależą od niego, np. słońce, deszcz i wiatr, a mimo to dokłada wszelkich starań by rośliny które uprawia miały jak najlepszy klimat do rozwoju. Bez presji, ciśnienia, mierzenia co chwilę. Wie, że nie będą szybciej rosnąć testowane, tremowane, oceniane i porównywane. Za to potrzebują ciepła, akceptacji i wsparcia. Potrzebują czasu – swojego czasu, a z pewnością w tym właściwym dla siebie czasie plon wydadzą, nieprzyspieszane i niepoganiane. Kochani, mimo wszystko i mimo tego co nam wszystkim się przydarza – wychowując dzieci, niech zawsze ostatnie słowo należy do Miłości.

Pozdrawiam

Janusz Caputa