„Historia jest pamięcią życia…” – 28.02.2017r.

Historia vita memoriae, magistra vitae – historia jest pamięcią życia, nauczycielką życia.

Cyceron

28 lutego klasy 6a oraz 6c wybrały się wraz z Panem Wójtem Janem Górą, Panem Dyrektorem Januszem Caputą i oczywiście wychowawcami do Katowic – Brynowa na mszę św. w intencji pomordowanych mieszkańców Lipowej, Ostrego i Słotwiny  na czele z ks. Ferdynandem Sznajdrowiczem, proboszczem parafii Lipowa,  przez okupanta hitlerowskiego  w czasie II wojny światowej. Zostaliśmy bardzo serdecznie powitani przez ks. proboszcza  Ireneusza Taturę. Po mszy św. dzieci złożyły kwiaty i zapaliły znicz pod tablicą pamiątkową.  Następnie zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia wystawy poświęconej 9 górnikom zastrzelonym przez jednostki ZOMO w  kopalni „Wujek” podczas stanu wojennego. Dziękujemy ks. proboszczowi za ciekawą i wyczerpującą opowieść o tamtych czasach.

Kolejnym punktem programu naszego wyjazdu było Muzeum Śląskie w Katowicach. Po pozostawieniu rzeczy w szatni i przejściu przez kontrolę muzeum dosłownie zatopiliśmy się w historii Śląska. Eksponaty, filmy dokumentalne, makiety, repliki, a także tyflografiki bardzo się nam podobały.

Dla każdego z nas było to niesamowite przeżycie, które z pewnością pozostanie w naszej pamięci na zawsze…

Anna Jakubiec,  Aneta Kufel

Autor zdjęć: Gabriel Wójtowicz, poniżej link gdzie można obejrzeć więcej fotografii

https://drive.google.com/open?id=0B2jeqffTLcIRTklLdUdZZnBtSGM