II WIELKA LEKCJA KOSMICZNA

Dzieje Ziemi

Dzieci znają już historię powstania wszechświata. Na tych zajęciach poznały historię o tym, jak powstało Ziemia. Usłyszeli historię o tym jak, na Ziemi powstało życie. Opowieść zaczyna się od  4600 mln lat temu- Hadeik  i zderzenie z planetą Theą. Uczniowie przenoszą się w daleką przeszłość poprzez kolejne ery: Archaik- gdzie powstaje pierwsze życie, ustaje bombardowanie meteorytów, powstają oceany. Proterozoik – zima śnieżna i pierwsze organizmy wielokomórkowe gąbki i glony. Fanerozoik , Paleozoik czyli rozkwit życia, powstają rudy żelaza, tworzy się warstwa ozonowa.   Kambr – poznają trylobity i ich rodzaje. Ordowik związany jest z pojawieniem się roślin na lądzie. Sylur czyli pierwsze ryby i stawonogi. Dewon –pierwsze gigantyczne lasy,  pierwsze zwierzęta  wychodzą na ląd z ryb wykształciły się płazy. Karbon i pierwsze gady, rozwój lasów paprociowych, powstają złoża  węgla kamiennego. Perm i rośliny nagonasienne. Trias powstają Himalaje. Najciekawsza dla dzieci Jura  i czas dinozaurów, oraz pierwszych ssaków. Kreda – rozwój kwiatów, pierwsze ptaki, wyginiecie dinozaurów.  Wreszcie Paleogen gdzie rozwijają się współczesne lasy, ptaki i ssaki. Neogen- pozycja kontynentów jest już prawie identyczna z obecną, pojawiają się pierwsze małpy człekokształtne. I wreszcie Czwartorzęd – ostatnia epoka lodowcowa, człowiek zasiedla Ziemię.

Te dziwne nazwy wcale nie są dla dzieci trudne, doskonale dają sobie radę z ich odczytaniem, chętnie zaznajamiają się z ciekawostkami dotyczącymi tak odległych czasów.  Wszystko to, wsparte jest opowieścią Marii Montessori oraz mnóstwem pomocy.

Konior- Caputa Magdalena