Laboratorium przyszłości – wrzesień 2022

Nasza szkoła bierze udział w programie „Laboratorium Przyszłości”. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM. –  można przeczytać na stronie https://www.gov.pl/web/laboratoria. Stąd właśnie położenie szczególnego nacisku na takie przedmioty jak matematyka, informatyka, technika, szeroko rozumiane nauki przyrodnicze – biologia, geografia, fizyka, ale także sztuka, czyli plastyka.

W ramach LP do naszej szkoły zakupiono zestaw obowiązkowy, w skład którego wchodzą m. in. drukarka 3D z filamentami, aparat fotograficzny ze statywem fotograficznym, mikroport, mikrofon kierunkowy, gimbal ręczny, oświetlenie do realizacji nagrań czy stacja lutująca. Dodatkowo na wyposażeniu placówki znalazł się:

 • Lego Education Prime – zestaw początkowy,
 • Lego Education Spike(TM) Essential – zestaw bazowy,
 • Pakiet MIDI – Robot edukacyjny EMYS,
 • Robot Photon z dodatkami
 • ramki do wyszywania,
 • zestaw elektroniczny,
 • Budowanie cieni – gra przestrzenna duża,
 • Magiczna mozaika czarno-biała,
 • Zometool,
 • Domino arytmetyczne – dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie,
 • edu Boty,
 • Eksperymentujemy z optyką,

mikroskop cyfrowy z preparatami, monitor, zestawy klocków Lego z serii edukacyjnej oraz szereg pomocy do nauki matematyki i logicznego myślenia.

W pierwszym miesiącu roku szkolnego 2022/2023 uczniowie mogli już skorzystać z:

 • zestawów klocków Lego w ramach nauki programowania,
 • pomocy dydaktycznych, kształcących myślenie analityczne w czasie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych czy opiekuńczo-wychowawczych.

Łącznie zrealizowano 12 godzin zajęć z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu.

To dopiero początek. 😉