Laboratorium przyszłości – wrzesień 2022

Nasza szkoła bierze udział w programie „Laboratorium Przyszłości”. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM. –  można przeczytać na stronie https://www.gov.pl/web/laboratoria. Stąd właśnie położenie szczególnego nacisku na takie przedmioty jak matematyka, informatyka, technika, szeroko rozumiane nauki przyrodnicze – biologia, geografia, fizyka, ale także sztuka, czyli plastyka.

W ramach LP do naszej szkoły zakupiono zestaw obowiązkowy, w skład którego wchodzą m. in. drukarka 3D z filamentami, aparat fotograficzny ze statywem fotograficznym, mikroport, mikrofon kierunkowy, gimbal ręczny, oświetlenie do realizacji nagrań czy stacja lutująca. Dodatkowo na wyposażeniu placówki znalazł się:

  • Lego Education Prime – zestaw początkowy,
  • Lego Education Spike(TM) Essential – zestaw bazowy,
  • Pakiet MIDI – Robot edukacyjny EMYS,
  • Robot Photon z dodatkami
  • ramki do wyszywania,
  • zestaw elektroniczny,
  • Budowanie cieni – gra przestrzenna duża,
  • Magiczna mozaika czarno-biała,
  • Zometool,
  • Domino arytmetyczne – dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie,
  • edu Boty,
  • Eksperymentujemy z optyką,

mikroskop cyfrowy z preparatami, monitor, zestawy klocków Lego z serii edukacyjnej oraz szereg pomocy do nauki matematyki i logicznego myślenia.

W pierwszym miesiącu roku szkolnego 2022/2023 uczniowie mogli już skorzystać z:

  • zestawów klocków Lego w ramach nauki programowania,
  • pomocy dydaktycznych, kształcących myślenie analityczne w czasie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych czy opiekuńczo-wychowawczych.

Łącznie zrealizowano 12 godzin zajęć z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu.

To dopiero początek. 😉