„Piknik Śląskich Parków Krajobrazowych”.

Dzisiaj od godziny 10:00 odbywał się w naszej szkole Piknik Ekologiczny pn. „Piknik Śląskich Parków Krajobrazowych”. Impreza mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w ramach realizacji zadania pn. Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii.

Uczniowie klas od 5 do 8 na początek wysłuchali prelekcji przeprowadzonej przez Pana Piotra Dzikiego z Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Pan Piotr w ciekawy sposób opowiedział nam jak różnorodny jest świat zwierząt i roślin na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Po prelekcji uczniowie mieli możliwość sprawdzić jakie tropy pozostawiają określone zwierzęta leśne. Dzięki uprzejmości Urzędu Gminy w Lipowej ta część odbywała się w Miejscu Aktywności Społecznej w budynku OSP.

W tym samym czasie na terenie szkoły (w salach lekcyjnych i na boisku) młodsi uczniowie brali udział w warsztatach. Dekorowali pierniczki w kształcie drzew oraz serc, odbijali jesienne liście i tworzyli z nich kompozycje oraz malowali torby materiałowe, aby móc je później wykorzystywać zamiast jednorazowych reklamówek.

Kolejną część pikniku stanowiły konkursy: gra terenowa, konkurs wiedzy przyrodniczej oraz zadanie dla klas polegające na wyklejeniu naturalnymi materiałami logotypu PKBŚ. Wszyscy świetnie się bawili, a niektórzy swoją wiedzę wykorzystali do zdobycia cennych nagród.

Wszyscy uczniowie otrzymali słodki poczęstunek oraz gadżety piknikowe ufundowane przez NFOŚiGW.

Rozstrzygnęliśmy także konkurs plastyczny, w którym chętnie brali udział uczniowie z wszystkich klas, oddając pięknie wykonane prace. Nagrody we wszystkich konkurencjach wręczone zostały przez Pana Dyrektora Janusza Caputę oraz naszego gościa Pana Nadleśniczego Nadleśnictwa Węgierska Górka Mariana Knapka.

Podczas wszystkich działań piknikowych chcieliśmy przekazać młodzieży jak cenne są zasoby środowiskowe w naszym otoczeniu. Chcieliśmy również zachęcić do samodzielnego odkrywania piękna natury w naszej okolicy. Dzisiejsze wydarzenie z pewnością przyczyni się do promowania postaw i zachowań ekologicznych.

Joanna Szczotka i Barbara Piecuch