Wycieczka klas czwartych – 26.10.2016r.

26  października  byliśmy ( kl. IVa i IVb) na wycieczce w Pszczynie. Zwiedziliśmy m.in. zamek książąt Hochbergów,  jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce.

Największe wrażenie wywarły na nas apartamenty księżnej Daisy i apartamenty cesarskie, w których mieszkał cesarz Wilhelm II, goszcząc u księcia pszczyńskiego. Chciałoby się tak mieszkać!! Ale pomarzyć zawsze warto…

Naszą uwagę zwróciły również liczne poroża zwierząt znajdujące się w gabinecie myśliwskim i na korytarzach zamku. Okazało się, że polowania były ulubioną rozrywką księcia i jego gości. Właśnie księciu pszczyńskiemu zawdzięczamy obecność żubrów w Pszczynie, ponieważ otrzymał je od cara Aleksandra II z Puszczy Białowieskiej za 20 jeleni. Kiedy ostatni żubr białowieski został wytępiony, gatunek przetrwał dzięki pszczyńskim żubrom! A do zagrody żubrów przeszliśmy spacerkiem przez piękny park pszczyński.

Wszystkim zainteresowanym radzimy zwiedzić też zbrojownię w zamku i stajnie książęce. Dowiecie się dużo ciekawych rzeczy. Podróże kształcą, możecie nam wierzyć!

Barbara Piecuch